Logica Tower

  • LOCATION: Europa
  • AREA: bez limitu
  • PROJECT: 2010
  • REALIZATION: 2011
  • ARCHITECT: Otylia Danielewicz-Labacka, Katarzyna Buczkowska (w ramach zespołu One Architekci)
  • COOPERATION: Wizualizacje – Pluskota Studio, Makieta – Openmind 3d

Transport. Już od początków tworzenia się cywilizacji był bardzo istotnym elementem jego rozwoju. W życiu codziennym towarzyszy nam na każdym kroku. Jest również mocno związany z innymi sekcjami gospodarki warunkując ich postęp. Niestety jest tym elementem, który ma najbardziej szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka i jego środowisko.

Statystycznie nowy samochód emituje około 160g dwutlenku węgla na kilometr. Taki poziom emisji spalin w obliczu milionów aut, które każdego dnia wyruszają na drogi, odpowiada za jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych. Transport ciężarowy, coraz bardziej uciążliwy znacznie obniża komfort oraz jakość życia mieszkańców całej Europy. Jak można ulepszyć życie jej mieszkańców? Czy można sprawić, że życie będzie wygodniejsze, lepsze, a powietrze po prostu czystsze? Odpowiedzią jest koncepcja Logica Tower – projekt konkursowy międzynarodowego konkursu eVolo Skyscraper Competition.

Sprawny przesył towarów oraz ich magazynowanie to główne cele centrów logistycznych. Jeśli spojrzeć na ponury, małoatrakcyjny i często monotonny krajobraz blaszanych hal, który zajmuje olbrzymie powierzchnie, to pojawia się pytanie dlaczego nie wykorzystać tych miejsc zupełnie inaczej? Z korzyścią dla środowiska, z korzyścią dla ludzi. Logica Tower rozwiązuje ten własnie problem. Dzięki odpowiedniej lokalizacji, swojej funkcji oraz formie przestrzeń może być lepiej wykorzystana, architektura nie jest już przytłaczająca, a uciążliwy transport zostaje zniwelowany. LT jest dynamiczna i nieustannie się zmienia. Posiada prostą formę wieży, a jej elewacja jest ciągle w ruchu. Jest mocną dominantą w niezabudowanym terenie autostrad. Na lokalizację obrano obrzeża metropolii oraz ważnych punktów komunikacyjnych dla Europy. Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe wciąż rośnie. LT przedstawiana nowy sposób myślenia o magazynowaniu, o transporcie. W sumie 31 wież połączonych systemem torów w ciągach między pasami autostrad, napędzanych indukcyjnie, po których poruszają się kontenery transportowe. Tworzy to innowacyjną sieć komunikacji zdalnie starowaną komputerowo. Kontenery poruszają się z prędkości 300km/h w myśl nowoczesnych kolei indukcyjnych. Eliminują w ten sposób z dróg samochody ciężarowe, co sprawia, że podróżowanie jest szybsze, lepsze i stanowczo mniej kolizyjne.

To wieża XXI wieku. W pełni zautomatyzowane nowoczesne centrum logistyczne, gdzie towary są dostarczane, magazynowane, sortowane i przekazywane do dalszej drogi. Powtarzalną kondygnację wieży można dowolnie multiplikować w zależności od potrzeb i lokalizacji.

Transport kojarzy się z ruchem, dynamiką i taka jest właśnie Logica Tower. Jest też zdecydowanie posumowaniem i kwintesencją dzisiejszego, tak bardzo zautomatyzowanego świata. Jest nie tylko więżą-budynkiem, jest również wieżą-maszyną.

LT odpowiada na potrzeby współczesnych pokoleń, ma też służyć kolejnym eliminując zagrożenia ekonomiczne i ekologiczne. Prostota i oszczędność formy nawiązują do zasady “mniej znaczy więcej” (zasady ukształtowanej przez architekta Miesa van der Rohe). Mały krok, a wprowadza wielkie zmiany.