Dom jednorodzinny w Poznaniu

  • LOKALIZACJA: Poznań
  • POWIERZCHNIA: 191 m2
  • PROJEKT: 2017
  • REALIZACJA: 2018
  • PROJEKTANT: OL Architekci – Otylia Danielewicz-Labacka
  • WSPÓŁPRACA: Wizualizacje – R. Pawłowski
  • INWESTOR: Inwestor prywatny

Projekt domu jednorodzinnego w Poznaniu to interpretacja nowoczesnej stodoły. Zgodnie z wytycznymi inwestora dom miał być prosty, nowoczesny i funkcjonalny, a powierzchnia użytkowa nie miała przekroczyć 200 m2.

Konkurs na projekt domu jednorodzinnego. Temat tylko z pozoru prosty. Jaki powinien być dom dla młodych? Jakie oczekiwania powinien spełniać? I przede wszystkim gdzie powinien się znajdować? Odpowiedzi na te pytania stały się punktem wyjścia. Dom tworzymy i wypełniamy tak na prawdę MY. Dom to kumulacja naszych emocji, naszych przyzwyczajeń, naszego JA. Po wnikliwej analizie potrzeb znaleźliśmy wspólną podstawę. Pokolenie młodych jest dynamiczne, dużo podróżuje zarówno zawodowo jak i prywatnie. Dom jest naszym azylem, do którego chcemy chętnie wracać. Wybór lokalizacji w cichej i spokojnej dzielnicy miasta ale bardzo blisko jego centrum. Układ funkcjonalny domu został dopasowany do stylu życia młodych. Po prostu dom marzenie, czy do spełnienia? Zdecydujcie sami!

Wszystkie założenia udało się spełnić. Ze względu na cześć reprezentacyjną domu zlokalizowaną w poziomie parteru oraz na powierzchnię obszernego garażu powierzchnia parteru musiała być większa od powierzchni piętra.  Aby zachować lekkie proporcje budynku jego zasadniczy trzon został wizualnie włożony w ceglaną parterową część domu. Dzięki temu uzyskaliśmy efekt smuklejszej górnej części budynku. Nowoczesny charakter budynku został dodatkowo podkreślony aluminiową stolarką okienną oraz wąską, dynamiczną i ręcznie formowana cegłą typu „slim”.